شبکه بهداشت و درمان شوط

برای جستجو عبارت موردنظر خود را وارد کنید

مسئول بخش زنان بیمارستان :نفیسه خدایاری

مدرک تحصیلی : کارشناس مامایی

تلفن تماس : 34277468  داخلی : 166

 

شرح وظایف بخش زنان و زایمان بیمارستان :
 
بخش جراحی زنان و زایمان در ضلع غربی واقع شده است که دارای 10 تخت و 4 اتاق می باشد. این بخش با بهره گیری از تجهیزات مدرن و نیز دانش روز پزشکان و پرسنل با تجربه، تلاش می کند خدمات پزشکی مورد نیاز مادران باردار را به بهترین شکل ممکن ارائه کند.
بهداشت زنان، بویژه زنان باردار همواره مورد توجه دست اندرکاران امور بهداشتی بوده است. زنان باردار از یک سو در معرض مخاطرات فراوان مربوط به حاملگی مثل دکولمان، پره اکلامپسی واکلامپسی هستند و از سوی دیگر مادر باردار جنینی در رحم دارد که سلامت او نیز با خطرات بالقوه فراوان روبروست.
علاوه بر آن اتاق های معاینه و اتاق کار در بخش جراحی زنان موجود می‌باشد. تجهیزات اتاق معاینه نوزاد شامل رآنیماتور ـ وارمر ـ انکی باتور ـ تجهیزات جهت حمام نوزاد ـ ترازو دیجیتال 
از تعداد اتاق های موجود در بخش دو اتاق مربوط به بیماران ایزوله و مجهز به فیلتر تهویه هوا و سایر امکانات ایزوله می‌باشد.
یک اتاق نیز مختص بیماران اکلامپسی و پره اکلامپسی است و یک اتاق دو تخته جهت مادران High risk تحت عنوان HMR در نظر گرفته شده است. که مجهز به ترالی اورژانس، دستگاه پالس اکسی متر، دستگاه فتال مانیتورینگ و دستگاه سونی کید می‌باشد. همچنین یک اتاق جهت آموزش شیردهی به مادران اختصاص داده شده است که مجهز به تلویزیون مداربسته و سایر امکانات رفاهی برای مادران می‌باشد. 
اتاق های بیماران شامل یک تخت الکترونیکی، سرویس بهداشتی اختصاصی، تلویزیون رنگی همراه با VCD، تخت نوزاد، یخچال، یک خط تلفن و نیز امکانات رفاهی جهت همراه بیمار می‌باشد. کلیه تخت های بیماران مجهز به سیستم اکسیژن و همچنین ساکشن مرکزی می باشند.
به هر بیمار بستری در بخش آموزش های لازم به کمک CD های آموزشی و پمفلت داده می‌شود. همچنین بصورت حضوری توسط ماما یا پرستار مربوطه آموزش های شیردهی و مراقبت از نوزاد داده می‌شود. در بخش جراحی زنان در طول 24 ساعت پزشک زنان مقیم و پزشک اطفال در NICU در دسترس بیماران و پرسنل می‌باشد. بعد از ترخیص نوزاد، به مادران جهت انجام اقدامات بعدی مثل شنوایی سنجی، ویزیت پزشک و غربالگری آموزش داده می‌شود.
بلوک زایمان در طبقه دوم بیمارستان و در جوار بخش NICU و جراحی زنان یکی از بخش های اورژانس بیمارستان فوق تخصصی رضوی می‌باشد که قادر است جهت زایمان طبیعی، سزارین و سایر اورژانسهای زنان و مامایی به بیماران سرویس دهد. 
این واحد که از سال 1391 افتتاح شده است دارای امکانات زیر است: 
1ـ اتاق معاینه: دارای تخت معاینه، اکسیژن و ساکشن مرکزی، سونی کیت و سایر تجهیزات معاینه می‌باشد.
2ـ اتاق آماده سازی بیمار: مجهز به تخت معاینه، تخت ژینکولوژی کنترل دار، اکسیژن و ساکشن مرکزی می‌باشد.
3ـ اتاقهای لیبر1 و 2 (اتاق درد یا اتاق قبل از زایمان): هر اتاق دارای دو تخت الکتروهیدرولیک بیمار، سونی کیت، کپسول انتونوکس (جهت زایمان بی درد)، اکسیژن و ساکشن مرکزی، پمپ سرم و سایر تجهیزات مورد نیاز جهت زایمان می‌باشد.
4ـ اتاق زایمان1: دارای دو تخت زایمان کنترل دار، دو عدد وارمر جهت نوزاد، اکسیژن و ساکشن مرکزی، دستگاه NST، دستگاه الکتروشوک، واکیوم، ترالی اورژانس، کیف احیاء نوزاد، چراغ سیالتیک و سایر تجهیزات لازم می‌باشد.
5ـ اتاق زایمان ایزوله: دارای یک تخت زایمان کنترل دار، یک عدد وارمر نوزاد، اکسیژن و ساکشن مرکزی، واکیوم، چراغ سیالتیک و دستگاه NST می‌باشد.
6ـ اتاق ایزوله: دارای یک تخت الکتروهیدرولیک بیمار، کات نوزاد، ترالی دارویی و اکسیژن و ساکشن مرکزی می‌باشد.
7ـ اتاق High Risk: دارای ترالی دارویی و اکسیژن و ساکشن مرکزی می‌باشد.
8ـ اتاق عمل: دارای یک تخت عمل، ترالی دارویی، دستگاه بیهوشی، ساکشن و اکسیژن مرکزی، ساکشن سیار و 2 دستگاه چراغ سیالتیک می‌باشد.
9ـ اتاق ریکاوری
10ـ اتاق پست پارتوم: دارای چهار تخت الکتروهیدرولیک بیمار، دو عدد کات نوزاد، اکسیژن، ساکشن مرکزی، ترالی دارو و دستگاه شیردوش برقی می‌باشد.
از تعداد اتاقهای موجود در بخش دو اتاق مربوط به بیماران ایزوله و مجهز به فیلتر تهویه هوا می باشد. دو اتاق نیز مختص بیماران اکلامپسی و پره اکلامپسی است.
به هر بیمار بستری در بخش آموزشهای لازم به کمک CD های آموزشی و پمفلت داده می‌شود.
با توجه به وجود کلینیک زایمان بدون درد در بیمارستان، امکان انجام زایمان بدون درد در بلوک زایمان فراهم می‌باشد.
  • لطفا در تنظیمات صفحه گروه های خبری را جهت نمایش انتخاب نمایید.
تنظیمات قالب