English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: چهارشنبه ٠٥ تير ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش حبیبی از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان شوط

" چهار شنبه سوری ایمن، یک نفر هم زیاده"

قرآن مجید می‌فرماید یکی از اهداف بعثت پیامبر این است، غل و زنجیری که بر افکار مردم بسته شده بود را باز کند.

مراد از غل و زنجیر، آداب و رسوم جاهلی است که هیچ اثری در اخلاقیات و زندگی انسان ندارد. از این رو، پیامبر اسلام تمام رسوم جاهلیت را که به ضرر انسان بود، لغو کرد.

چهارشنبه آخر سال یک سنت حسنه است که در آن خرده فرهنگ های پسندیده بسیاری  هم وجود دارد که صله رحم یکی از این سنن بوده و ضروری است که آئین های پسندیده احیا شود.

"آموزش را جدی بگیریم"( منبع: پایگاه خبری و اطلاع رسانی وب دا معاونت بهداشتی دانشگاه )

پیشگیری از حوادث تلخی مانند حوادث چهارشنبه سوری، مستلزم ارتقای فرهنگ ایمنی است و فرهنگ ایمنی بر سه اصل استوار است:

آگاهی، آموزش و الزام بسیاری از والدین، بدون آگاه سازی و آموزش مناسب فرزندانشان، سراغ سومین اصل( الزام) می روند و سعی می کنند با توسل به زور و اجبار، آنها را از کاری منع یا به کاری ترغیب کنند ولی این شیوه معمولاً با شکست همراه است. آگاه سازی و آموزش نوجوانان و جوانان ضرورت دارد و در روند این آگاه سازی باید به شخصیت آنها احترام گذاشت و از جریحه دار کردن غرورشان پرهیز کرد. آگاهی از خطرهای چهارشنبه سوری و شیوه مقابله با این خطرها احتمال بروز حوادث تلخ را در آخرین ماه سال کاهش خواهد داد .

-  استفاده از مواد آتش بازي هرگز ایمن نیست، حتی در صورتی که مراقبت کامل صورت گیرد. حوادث نه تنها ممکن است براي کسانی که در تهیه و ساخت مواد محترقه مشارکت دارند، رخ دهد بلکه ممکن است براي کسانی که به بازي و تماشا مشغول اند نیز اتفاق بیفتد.

-     از نگهداري مواد محترقه، تهیه و ساخت  وسایل آتش بازي دستی توسط فرزندان اکیدا جلوگیري نموده و نظارت بر موضوع را جدي بگیرید.

-     از نگهداري مواد محترقه و وسایل آتش بازی  (حتی وسایل و مواد استاندارد) در نزدیکی وسایل حرارتی و برقی خودداري نمایید.

-     در هنگام برپایی آتش  در داخل یا خارج از ساختمان از دسترسی به کپسول اطفاء حریق و جعبه کمکهاي اولیه اطمینان حاصل نمایید.

-  مراقب رفتار هاي خطرناك  و ناهنجار افراد باشید و در صورت لزوم مراتب  را به واحدهاي گشتی نیروي انتظامی و یا پلیس 110  اطلاع دهید.

-  از سوزاندن وسایل یا مواد غیرمتعارف مانند لاستیک و آمپول و استفاده از مواد آتش زا نظیر بنزین، الکل،کاربیت و مانند آن جدا خودداري نمایید.

-    از برپایی آتش در معابر باریک و در نزدیکی پست هاي برق یا ایستگاه هاي تقلیل فشار گاز و پارکینگهاي عمومی خودداري کنید.

-     از برپایی آتش هاي حجیم و غیرقابل مهارخودداري نمایید.

-     نگهداري مواد محترقه غیر استاندارد از قبیل اکلیل و سرنج و ... غیر مجاز و بر خلاف قانون بوده و می تواندخسارات جبران ناپذیري براي خود و دیگران به همراه داشته باشد.

-     با رعایت حقوق شهروندي از پرتاب نارنجک و مواد محترقه به ساختمانها که موجب آسیب رساندن و بد منظر کردن سیماي شهر می گردد،خودداري نمایید.

-     از حمل مواد محترقه حتی به مقادیر بسیارکم، درجیب لباس و کیف جداً خودداري کنید در صورت نگهداري مواد محترقه، حتی کم خطر حتماً آنرا در جاي خشک و خنک نگهداري کنید .

-     مواد محترقه را به طرف افراد دیگر پرتاب نکنید .

-     هیچگاه مواد محترقه را در ظروف شیشه اي یا فلزي قرار ندهید، زیرا در صورت انفجار ذرات شیشه یا فلز، به اطراف پرتاپ شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.

-     از آتش زدن لاستیک، هیزم، کارتن خالی و امثال آن در واحد هاي مسکونی، معابر، کوچه و خیابان خودداري نمایید.

-     گاهی جوانان و نوجوانان جهت تهیه مواد محترقه به فروشگاه هاي رنگ و موادشیمیایی مراجعه می کنند لذا به فروشندگان این قبیل مواد توصیه می شود که اکیدا از فروش موادآتش زا به این گروه سنی خودداري کنند.

-     از پرتاب نمودن ظروف تحت فشار از جمله کپسول، اسپري،حشره کشها و غیره در آتش خودداري نمایید.

 

در صورت بروز هرگونه حریق و یا حادثه ضمن حفظ خونسردی در اسرع وقت با شماره تلفن 115 مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی و 125ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی تماس گرفته و مراتب را با ذکر نوع حادثه و نشانی دقیق اطلاع دهید

 
 


١٠:٤٦ - 1397/12/22    /    شماره : ٢٣٣٣٧    /    تعداد نمایش : ٤٠خروج