English|صفحه اصلی  | سایت اصلی دانشگاه |   امروز: چهارشنبه ٢٦ دی ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش حبیبی از شبکه بهداشت و درمان شهرستان شوط

سرطان چیست؟

 

" سرطان قابل پیشگیری و درمان است با خود مراقبتی و امید"

سرطان یکی از چهار گروه اصلی بیماریهای غیر واگیر در ایران است که بار اقتصادی عمده ای را بر جامعه و نظام سلامت تحمیل می کند. به همین منظور و همزمان با هفته سرطان (7-1 بهمن ) چهارمین پویش ملی مبارزه با سرطان با عنوان " سرطان قابل پیشگیری و درمان است با خود مراقبتی و امید"در دست اقدام قرار گرفته است.

کلمه سرطان برای بیش از 100 بیماری مختلف در قسمت های مختلف بدن به کار می رود. آنچه در همه این بیماری ها مشترک است نقص در مکانیزم های تنظیم کننده رشد طبیعی و تکثیر و مرگ سلول است. سلول های سرطانی قابلیت تهاجم به بافت های مجاور و در نهایت گسترش به مناطق دیگر بدن را دارند.

بیماری به طور عمده در اثر تماس افراد با ماده سرطان زا بر اثر استنشاق، خوردن، آشامیدن و مواجه در محل کار و محیط ایجاد می شود. عادات فردی مانند استعمال دخانیات و رژیم های غذایی به نسبت عوامل ژنتیکی ارثی نقش بیشتری در اتیولوژی سرطان دارند.

اصول ده گانه در پیشگیری از سرطان:

« پیام اول: از مصرف دخانیات پرهیز کنید/ پیام دوم: فعالیت بدنی منظم داشته باشید / پیام سوم: وزن خود را در حال ایده آل نگه دارید / پیام چهارم: تغذیه سالم داشته باشید / پیام پنجم: خود را در برابر عفونت ها محافظت کنید / پیام ششم: از پوست خود محافظت کنید / پیام هفتم: در منزل و محیط کار اصول ایمنی را رعایت کنید / پیام هشتم: زندگی روانی معنوی سالمی داشته باشید / پیام نهم: زندگی اجتماعی سالمی داشته باشید / پیام دهم: در صورت دارا بودن علایم هشدار دهنده سرطان به پزشک مراجعه کنید.»

 

 


١٠:٢٨ - 1396/10/24    /    شماره : ١٧٤٤٢    /    تعداد نمایش : ٩٩خروج