English | صفحه اصلی | آرشیو اخبار | چارت سازمانی | تماس با ما    امروز: پنج شنبه ٠٦ مهر ١٤٠٢


  چاپ        ارسال به دوست

به گزارش حبیبی از روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شوط

اطلاعیه بهداشتی

 

با توجه به فرا رسیدن فصل گرما و احتمال افزایش بروز و شیوع بیماری وبا و سایر بیماریهای روده ای و با عنایت به اینکه این بیماری عمدتاً از راه آب و مواد غذایی آلوده و عدم رعایت موازین بهداشت فردی انتقال می یابد، به منظور حفظ سلامتی شما هموطنان گرامی رعایت نکات بهداشتی ذیل را توصیه می نماید:

 

- برای شستشو و آماده سازی و طبخ موادغذایی از آب سالم استفاده نمائید.

- سبزیجاتی را که بصورت خام مصرف می شوند بعد از پاکسازی ابتدا با آب سالم خوب بشوئید و با استفاده از مواد پاک کننده و ضدعفونی کننده و شستشوی مجدد سالم سازی و سپس مصرف نمائید.

- از نوشیدن آب اشامیدنی غیر مطمئن جداً خودداری نمائید. لذا از  آب چشمه ها (همیشه سالم نیستند) ،آب رودخانه ها ، آب فضای سبز برای شرب استفاده ننمائید و در صورت عدم دسترسی به آب مطمئن آن را به مدت 3 دقیقه جوشانیده و مصرف کنید.

-  خوراکی های خام یا پخته که توسط دست فروشان دوره گرد عرضه می شود بهداشتی نبوده و مصرف آن جایز نیست.

- کوتاه کردن ناخن ها و تمیز نگه داشتن آنها به پیشگیری از ابتلا به بیماریهای اسهالی بخصوص نزد کودکان کمک می کند.

 - کاهو وسبزیجات خام ممکن است دارای میکروب و تخم انگل باشد بنابراین از مصرف کاهو سبزی نشسته و سالم سازی نشده جداً خودداری کنید.

- در صورت امکان بعد از صرف غذا آب لیمو و یا لیموی تازه مصرف نمائید.

- در صورت ابتلا به اسهال ضمن تاکید بر مصرف مایعات ( محلول ORS ، دوغ  سوپ و آب)بلافاصله به نزدیکترین واحد بهداشتی و درمانی مراجعه  نمائید.

- رعایت شستشوی دستها در موارد : پس از تماس با مواد غذایی خام ونشسته ،پس از رفتن به توالت ،پس از تماس با هرنوع مواد زائد ، پس از تعویض کهنه و پوشک بچه.

 

 

 


١٢:٥٢ - 1402/03/06    /    شماره : ٥٣٣٣٢    /    تعداد نمایش : ٢٠خروج